SZÖVEGES SZAKMAI BESZÁMOLÓ
CSSP-NEPTANC-2018-0561
A megalakulása óta, a brassói Áprily Lajos Főgimnázium diákjait felölelő, Búzavirág néptáncegyüttes az idén ünnepli megalakulásának 70. évfordulóját ezért a 2019-es évi tevékenységeket az évforduló jegyében terveztük.
A Reiff István Alapítvány mindezen tevékenységekhez jelentős támogatást kapott a Csoóri Sándor Alaptól, abból a célból, hogy felkészülésünket, valamint rendezvényünket magasabb szakmai szinten, jobb feltételekkel tudjuk lebonyolítani.
Az év első részét a májusra tervezett rendezvénysorozat előkészítésére fordította a tánccsoport.
Próbák zajlottak hetente két alkalommal, kedden és pénteken. A jelen pályázat nagy segítséget nyújtott az együttesnek, hiszen a pályázati támogatással vásárolt hangfal segítségével könnyebben zajlott a felkészülés, valamint a vásárolt fényképezőgép segített a próbákon rögzíteni a tanultakat, visszanézni a hibákat így, sokkal jobb minőségben, folyamatosan, volt lehetőségünk, követni a felkészülésünket.
A két napos rendezvénysorozatra 2019 május 10-11.én került sor
A rendezvény programja:
2019 május 10: péntek
Színhely: Az Áprily Lajos Főgimnázium Díszterme
Időpont: 17 óra: Ünnepélyes megnyitó az iskola dísztermében.
Sólyom Ernő és Sztojka Csaba –Búzavirág képekben- fotókiállítása
A tánccsoport évek alatt gyűjtött okleveleinek, emlékplakettjeinek, népviseleteinek kiállítása
Színhely: Az Áprily Lajos Főgimnázium tornaterme
Időpont: 19 óra: Rendhagyó táncpróba: a tánccsoport volt és jelenlegi táncosainak, dalosainak és zenekarának találkozója
2019 május 11- szombat
Színhely: Az Áprily Lajos Főgimnázium udvarán felállított színpad
18 óra: Gálaelőadás: 70 éves a Búzavirág
Az ünnepségsorozat alapgondolatát az alapító Reiff István tanár ihlette, aki vallotta: hogy nem csak táncosokat akart nevelni, hanem magyarul érző fiatalokat, akik majd felnőtté válva, tovább ápolják hagyományainkat.
Úgy gondoljuk, hogy a brassói magyar diákok számára a Búzavirág néptáncegyüttes egy életre szóló közösségi hovatartozás és ragaszkodás érzését jelenti. Ebből a gondolatból kiindulva a rendezvény gála előadására meghívtunk olyan tánccsoportokat, akiknek tagjai vagy alapítói a Búzavirág néptánccsoport tagjai voltak és ma is ezt az örökséget viszik tovább.
Meghívott fellépők: Sirülő néptánccsoport- Brassó
Bokréta néptánccsoport- Brassó
Mátka néptánccsoport: Kis és Nagy Mátka- Brassó
Kéknefelejcs néptánccsoport- Négyfalu
Zöld pántlika néptánccsoport- Keresztvár
A meghívott tánccsoportok tagjainak létszáma elérte az 150 tagot.
A rendezvény sikeresen végződött, nagy visszhangja volt a helyi médiában (Brassói Lapok, Brassai Magyar Adás, Erdély Tv), valamint a brassói magyar közösségben. Úgy érezzük a rendezvényünk elérte célját, melyben nagy segítséget nyújtott a Csoóri Sándor Alapítvány.
Az rendezvény lejárta után a tánccsoportunk tovább folytatja tevékenységeit: a heti rendszerességgel a próbákat, valamint részt veszünk minden helyi, országos vagy nemzetközi rendezvényen, amelyre meghívást kapunk és lehetőségünk van.
Mivel minden évben új generációk csatlakoznak a tánccsoporthoz (jelenleg is több mint 60 tagú az együttes) folyamatosan szükségünk van a ruhatár felfrissítésére, így nagy segítség volt idén is csizmák, cipők és népviseletek beszerzésére kapott támogatás. Szintén a pályázat segítségével lehetőséget kapott az alapítvány az oktatók és az 5 tagú zenekar tagjainak tevékenységét is honorálni.
A Reiff István-Búzavirág Alapítvány egész évi tevékenységét a Csoóri Sándor Alap támogatja. Köszönet érte.
A szakmai beszámolót összeállította,
Reiff Zsuzsa programfelelős
2019.07.30.
Brassó